foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
4. května 2024 - Přeštická desítka se blíží

Přeštická desítka se poběží v sobotu 4. května 2024

DSC08790 resized

Rovinatá trať měkkým terénem kolem řeky Úhlavy opět vítá běžce na nejlepší jarní závod na Plzni - jihu!   Závod se tradičně konal poslední dubnový víkend, ale vzhledem k velké koncentraci akcí v tomto termínu, rozhodli jsme se pro první květnovou sobotu. Běžkyně a běžce jistě potěší, že bude opět otevřený bufet, vyhřátá šatna, sprchy s teplou vodou a toalety. Už teď vymýšlíme, jaké domácí lahůdky upečeme a připravíme pro všechny účastníky. K desítce zařazujeme tradičně Fit běh na pět kilometrů. Závodění je zábava, takže kromě dravců chceme přivítat i velmi kondiční běžce, aby si vyzkoušeli pohodovou trať.

Start v 10.30, startovné online 150 Kč, na místě 250 Kč.

Zve Běžecký klub Přeštice

Přeštická osmička se blíží

IMG 3571 Edit resized 2023

Po roce je tu opět oblíbený osmikilometrový kros v lesním terénu bez jediného metru asfaltu. Koná se 4. listopadu na přeštické Střelnici. Start jako obvykle 10.30, vyhlášení výsledků po doběhu posledního závodníka. To bývá obvykle v pravé poledne.

Můžete se těšit na skvělou trať s pěknými výběhy, v krbu i v kamnech bude plápolat oheň, na baru občerstvení z domácí kuchyně, čaje, kávy a piva dle libosti a voda a teplo v převlékárně je samozřejmostí. Parkovat můžete v okolí Střelnice, navigátoři z řad nezletilých dětí se už těší. Chystáme tři ženské a pět mužských kategorií.  Počasí je domluvené, takže to chce něco kvalitního do bláta :-)

Propozice a registrace online na www.behprestice.cz,  startovné 150 Kč online, na místě 250 Kč.

Těší se na vás Běžecký klub Přeštice

 

 

Přeštická desítka se blíží

DSC06402 2023

Běžci a běžkyně, opět se můžete pořádně protáhnout na trati Přeštické desítky a to v sobotu 29.dubna 2023.  Terén podél řeky se nezměnil, nadmořská výška zůstává stejná,  výhledy na největší mimopražský barokní kostel v Čechách vás budou opět motivovat a v cíli čeká jako obvykle vynikající zázemí. Loděnice nabízí šatnu, WC, sprchy, bufet a pro otužilce asi už teplou Úhlavu .)

Start je v 10.30, vyhlášení vítězů v pravé poledne a součástí je i fitness závod na 5 kilometrů.

Dětské běhy letos nepořádáme.

Startovné a registrace online na www.behprestice.cz  za 150 Kč, na místě 250 Kč.

Těšíme se na Vás !

Běžecký klub Přeštice

 

 

Lesní kros mezi přeštickými prasaty 12.listopadu 2022

P8 reklama2021

Oblíbený osmikilometrový kros v terénu bez jediného metru asfaltu se koná opět na přeštické Střelnici. Start závodu 10.30, vyhlášení výsledků po doběhu posledního závodníka.

Jako obvykle bude hořet v krbu a v kamnech, na baru bude připravený horký čaj, občerstvení z domácí kuchyně, voda a teplo v převlékárně je samozřejmostí. Parkování v okolí Střelnice. Máme pět mužských a tři ženské kategorie, takže stačí svižně vyběhnout :-)

Startovné a registrace online na www.behprestice.cz  za 150 Kč, na místě 250 Kč.

 

Běžecký klub Přeštice se na Vás těší.

 

Dětské běhy na Přeštické desítce

Kuba 2

Pár detailů k dětským běhům na nadcházející Přeštické desítce
Registrace končí 9.40
Start 9.45
Vyhlášení výsledků po startu hlavního závodu 10.30

9.45 Nejmladší děti/dívky/ r. nar. 2015 a mladší 200 m
9.45 Nejmladší děti /hoši/ 2015 a mladší 200 m
9.55 Mladší přípravka /dívky/ 2013 - 2014 400 m
9.55 Mladší přípravka /hoši/ 2013 – 2014 400 m
10.00 Starší přípravka /dívky/ 2011 – 2012 600 m
10.00 Starší přípravka /hoši/ 2011 – 2012 600 m
10.15 Mladší žákyně 2009 – 2010 1000 m
10.15 Mladší žáci 2009 – 2010 1000 m

Dětské kategorie se vyhlašují dívky a hoši zvlášť, ale běží společně.
Děti starší 2008 mohou běžet fitness závod na 5 km.

Přeštická desítka už brzy

PC desitka 2018 058

Běžci a běžkyně, po dvouleté přestávce se opět můžete rozběhnout na trati Přeštické desítky a to v sobotu 30.dubna 2022. Jako obvykle máme připravené skvělé zázemí v Loděnici jak se na solidní závod sluší a patří.

Start je v 10.30, vyhlášení vítězů v pravé poledne a součástí je i fitness závod na 5 kilometrů. Děti sebou, taky se tu můžou proběhnout. Startovné 150 Kč online, 250 Kč na místě.

Těšíme se na Vás !

Běžecký klub Přeštice

 

Lesní kros mezi přeštickými prasaty bude!

P8 reklama2021

Nejsme fatalisté, ale tentokrát přímo osudově věříme, že Lesní kros v přeštické Střelnici odstartuje a to 6. listopadu 2021!   Vypadá to, že epidemie už nenabere obrátky, a když tak jedině po volbách.)))

No nic. 6. listopadu se na vás těšíme.  Registrace začne v 9.00 a uzavřeme ji v 10.15, abychom mohli v klidu odstartovat skvělý osmikilometrový lesní kros s převýšením 200 metrů. Prasat je dost, takže každý má šanci to své vidět.

Start 10.30 a vyhlášení výsledků jak ve westernu v 11.30.  Takže na oběd jste všichni doma.

Startovné a registrace online na www.behprestice.cz  za 100 Kč, na místě 200 Kč.

Jako obvykle bude připravené perfektní zázemí na Střelnici včetně roztopených kamen a venkovního krbu.

Běžecký klub Přeštice se na Vás těší.

 

Přeštická desítka 2021 se nekoná!

Populární kros v meandrech Úhlavy Přeštická desítka se kvůli epidemických opatřením 24.dubna 2021 opět nekoná. Podle aktuálních pravidel by mohlo závodit pouze dvacet lidí a ani to není jisté, a my nechceme brát možnost závodit další stovce zájemců. Atmosféra v loděnici byla vždy skvělá hlavně kvůli vám závodníkům a vašim přátelům, tak to ještě chvíli vydržíme.

Děkujeme za pochopení a další závod chystáme na podzim, první listopadovou sobotu a půjde o tradiční Lesní kros mezi přeštickými prasaty.
Držíme palce, ať se vám vyhýbají nejen běžecká zranění.
Sportu zdar a běhání zvláště.
Běžecký klub Přeštice

Lesní kros mezi přeštickými prasaty 2020 je zrušený

Velmi nás mrzí, že letos podruhé rušíme závod Běžeckého klubu Přeštice, ale doba už je taková.  7.listopadu bude tedy přeštická Střelnice prázdná. Předpokládáme, že všechna opatření budou trvat hodně dlouho, takže nemá cenu do konce roku něco plánovat.

Alespoň máme všichni prostor na individuální přípravu, takže na jaře budou padat rekordy. A když to nevyjde na jaře, ještě je léto. To už by nějaký závod mohl být.)

Buďte zdrávi a zůstaňte pozitivní!

Běžecký klub Přeštice

Přeštická desítka až v lepších časech 2021

Přeštická desítka v roce 2020 nebude a neplánujeme ani náhradní termín. Stánek v loděnici je zavřený a shlukování zapovězeno. To ovšem nebrání individuálním tréninkům, kterých si členové Běžeckého klubu Přeštice pravidelně dopřávají. Stezky jsou suché a vyšlapané nebo spíš vyběhané. Doporučujeme.

Nejbližší akcí bude Přeštická osmička, lesní kros, který tradičně odstartuje ze Střelnice. Termín jsem ale zatím neurčili, protože očekáváme, že na podzim bude množství závodů a zkusíme se napasovat do volnějšího termínu. Počítáme ale jako obvykle s první polovinou listopadu.

Děkujeme za pochopení a udržujte se v kondici a hlavně ve zdraví .

Běžecký klub Přeštice

Přeštická desítka rozšířila ženské kategorie

Luční kros v meandrech Úhlavy se poběží opět poslední dubnovou sobotu, tedy 25. 4. 2020. Trasa vede po lukách a cestičkách kolem Úhlavy, převýšení je takřka nulové, takže když nebude pršet nebo se aspoň trochu nevylije řeka, bude to celkem rychlá trať. Zázemí startu a cíle chystáme tradičně v Loděnici a čeká vás domácí občerstvení, šatna, převlékárna, toalety a sprcha v ceně startovného a otevřený bufet.
Některé závodnice si na minulém ročníku posteskly, že mají v závodě na 10 km málo kategorií a tak od letoška budeme mít tři ženské. Do 35 let, od 35 do 45 let, a nad 45 let. Doufáme, že se to projeví v cíli na výkonu.)
Ve Fit běhu na 5 km nové kategorie nezavádíme.
Startovné online zůstává stejné 100 Kč, na místě pak 200 Kč
Start hlavního závodu 10.30
Těšíme se už teď!

Lesní kros "Obecňákem" = další skvělý závod (nejen) pro přeštické běžce

IMG 4408 Edit nohy

Poněkud drsnější kros jsme přichystali na sobotu 2. listopadu. Závod vede Obecním lesem kolem vrchu Střížov. Trasa začíná u Střelnice tříkilometrovým stoupáním, které zpestřuje na prvním kilometru Pahorek (vzpomínka na stejnojmenný film není od věci) a na třetím kilometru tzv. Prasečí výběh. Tudy je třeba vyhnat tělo na nejvyšší bod závodu pod Střížov, seběhnout dolů, udělat kolečko a Prasečí výběh si zopakovat. To už budete vědět, do čeho jdete a co si navždycky zamilujete. Pak už následuje mírné tříkilometrové klesání, kde můžete nabrat zdrcující rychlost a ve finiši vběhnout do technického úseku u Prioru, který využívají místní bikeři.

A to už je cíl, občerstvení, teplo z kamen a na terase z krbu. My vám zatopíme ;-)
Převýšení jsme naměřili 222 metrů.
Závod startujeme 10.30.

Pořádat závody s takovým zázemím nás baví!

Padaly rekordy skoro ve všech kategoriích

Eliška a Petr

Vítěz Přeštické desítky Petr Minařík přijel na kole z Rokycan a zaběhl rekord trati

Rekordy se to tentokrát jenom hemžilo, padly téměř ve všech kategoriích.

S velkým náskokem dorazil do cíle v loděnici zkušený triatlonista a bývalý reprezentant Petr Minařík a to v čase 37:10. Ještě se jednou ohlédl dozadu, na znamení vítězství lehce zvedl ukazováček pravé ruky, v cíli zmáčkl stopky na hodinkách a spokojeně padl do trávy. „Petr maká jako šroub. Většina borců v Plzni ho uznává jako vzor sportu! Výsledky nemá zadarmo,“ okomentoval vítězství David Dave Lukáš, který vyhrál Přeštickou desítku 2017. „Legenda potvrdila formu a nezdolnou touhu vyhrát. Je to vzor pro všechny.“
Petrovi dýchal na záda Martin Černý z AC-Trial Plzeň, doběhl v čase 37:25, což je historicky druhý nejrychlejší čas a rekord v kategorii do 39 let. Zřejmě si to pánové na trati rozdali a výsledkem jsou skvělé časy.
Na start se postavilo celkem 104 běžců a mezi ženami jednoznačně kralovala dvacetiletá běžkyně z týmu Rozběháme Česko Eliška Rosenbaumová a to v čase 41:1, což je také rekord trati!!!
Další rekord padl na pětikilometrové trati. Opět vyhrála Hana Hanzlíková z orlovického Eaglovice Team a vylepšila svůj loňský osobák na 21:54.
V kategorii 50 plus rozbil všechny soupeře Čeněk Filinger z Běžeckého klubu F-C Kadaň a to v čase 38:16, což je opět rekord trati. Druhý v pořadí zkušený plzeňský běžec s krásně pěstěným knírem Jiří Procházka se ani nezlobil, jen se usmíval. „To je stroj, s ním nemá cenu závodit.“.
Aby toho nebylo málo, tak rekord trati padl i v kategorii 60 plus. Postaral se o něj Rudolf Dolejš z klubu Jiko Čácha Sušice s časem 44:29. A rekord trati vylepšila ve své kategorii podruhé za sebou Blanka Šindelářová z Rebel Team Blovice!!!
Skvělé výsledky patrně ovlivnilo i velmi dobré počasí a suchý rychlý terén. V každém případě si na Přeštickou desítku našli cestu skvělí běžci. „Nás také velmi těší, že se závodu účastní hodně běžců místních a z okolních obcí. Potěšila mě paní učitelka Marie Spasová, která opět přijela ze Švihova na kole a vyběhala si třetí místo,“ říká ředitel závodu Lubomír Smatana.
Poblahopřát je třeba i starostovi Karlu Naxerovi, který si vytvořil osobní rekord na Přeštické desítce stejně jako třeba Josef Falout nebo tradiční účastník Robert Střelka Střelák z Plzně. „Viróza mi vyloženě sedla, asi musím běhat po nemoci,“ usmíval se zarostlý čtyřicátník. To naopak zuby zatínala Dolanská lokomotiva. Dvojnásobný vítěz Přeštické desítky Karel Voráček přes vleklé zranění na závod dorazil a dal do toho všechno. Páté místo ho vůbec nemusí mrzet.
Na svůj první závod v životě se postavil učitel hudby Tomáš Sup. Běhat začal před rokem, zhubnul třicet kilogramů a pětku dal za 25:11. "Mám z toho velkou radost a listopadu se k vám hlásím na 'osmičku'". O skvělou atmosféru se letos postarali bubeníci ze Základní umělecké školy v Přešticích pod vedením Antonína Zimmela. „Jsem naprosto unesená pečivem, které tady máte, to jsou mňamky,“ říkala s plnou pusou běžkyně, která ale chtěla zůstat (zřejmě kvůli svému apetitu.), v utajení. Její přání plníme, ale prozradit musíme, že sladké i slané lahůdky pekla Pavla Adámková z Příchovic.
Nejlepší běžecký závod jižně od Plzně Přeštická desitka se koná opět poslední dubnovou sobotu a to 25. dubna 2020. Rádi všechny běžce ovšem uvidíme už dříve a to na osmikilometrovém Lesním krosu, který odstartujeme na přeštické Střelnici v sobotu 2. listopadu 2019

 

 

 

Lesní kros mezi přeštickými prasaty 2018

P8 skupina nahoru res

V sobotu 3.listopadu lepší závod široko daleko nenajdete. Ono jich taky moc na podzim není. Ale 8 km s převýšením 200 metrů jen po lesních cestách stojí za to. Navíc v cíli na Střelnici čekají horké nápoje, občerstvení, rozpálená kamna v klubovně, krb na terase a teplá sprcha. Prostě tradičně dobře organizovaný závod Běžeckého klubu Přeštice. Trasu jsme nevylepšovali, ta je dobrá dost, jen ji ještě lépe označíme. Start je v 10:30 hodin, registrace do 10:15 hodin.  Na registraci se nečeká, online přihlášeným předáváme obálku s číslem během pár sekund. Startovné 100 Kč, na místě 150 Kč. Parkování u Střelnice.

Časomíru má na starost jako obvykle Hynek Musil, takže výsledky vyvěsíme pár minut po doběhu posledního. Vyhlášení vítězů ve 12:00 hodin a možná i dřív …

K cenám pro tři v každé kategorii mohu prozradit, že přemýšlíme a vybíráme solidní běžeckou literaturu. Už máme skoro vybráno, ale neprozradíme. Co kdyby se na poslední chvíli ještě objevila nějaká novinka.

Těšíme se na vás!

Běžecký klub Přeštice

 

Vydařená Přeštická desítka 2018

98 běžců, nový rekord trati, výrazná konkurence v ženských kategoriích a místní želízko v ohni. Přeštické desítka za slunečného počasí a na docela tvrdé a rychlé trati se vydařila. Trochu deště by neuškodilo a to nejenom na trase. Aby nás tak nekropil žlutý pyl z řepkových polí  ....  Vítězem se stal Martin Černý z AC Trial Plzeň v traťovém rekordu 38:01. Pořadatelé přiznávají mizerně viditelnou oranžovou značku, kvůli které si nejenom Martin, ale i několik dalších běžců prodloužili trať o několik desítek metrů. Jinak bychom  viděli rekord pod 38 minut. Příště napravíme. Letos to jiskřilo v ženské kategorii 35plus, kde si prvenství vyběhla Blanka Šindelářová v čase 44.16.  Domácí obecentvo potěšila Eva Perglerová z Běžeckého klubu Přeštice, která se oproti loňsku zlepšila o čtyři minuty a obsadila třetí místo s časem 48:19. "Brala bych cokoliv pod padesát", prohlásila v cílové pásce s rukou vztyčenou. Ženskou kategorii do 34 let ovládly borkyně z Forrest Gump Team, příchovická rodačka Kateřina Houfková (41:59) a Teodora Chvalová. (43:34). Celkové výsledky hledejte v příslušné frontě na této stránce. Příští rok nám zahraje ke stratu a cíli kapela a na trase to rozjedou bubeníci. Příští závod Běžeckého klubu Přeštice je Lesní kros na osm kilometrů 3.listopadu na přeštické střelnice. -sat-

 

 

 

Stahujte fotografie z Přeštické desítky 2018

Sésie snímků od přeštického fotografa Milana Janocha

https://photos.google.com/share/AF1QipObSjjsATSsMgKAg-iuWr954tt9lUH1h_ekfUpmlBuYliqU4PHn_xp4fNBEZxEigA?key=WTE4eDl0aFE2blBrRi04a19GYmNnREYxeEl0U2pn

Momentky od příchovického fotografa Karla Beneše

https://archetto.rajce.idnes.cz/Prestice_-_Presticka_10_-_2018/

 

 

 

Občerstvení na Přeštické desítce

V loděnici je perfektní zázemí, otevřený bufet a převlékárna. Toalety a sprchy jsou samozřejmost. Ve startovém je zahrnuto občestvení, tedy teplé a studené nápoje po doběhu, domácí buchty, domácí slané pečivo, banány a další drobnosti. Dobroty pečou Pavla Adámková a Jaroslava Sedláčková z Příchovic. Vítězové se mohou těšit na sušené maso z Tymákova, které vyrábí od loňska Pavel Halla. Taky lahůdka, jinak bychom ho nevybrali.).  Když už jsme u cen, tak tradiční balíčky pro první tři v každé kategorii připravuje Libuše Živná, taková přeštická "bába kořenářka".)  Ti nejlepší se pak mohou těšit na knihu Můj dlouhý běh od Dana Orálka, samozřejmě s podpisem.  

 

 

 

Občerstvení na Přeštické desítce (2)

V loděnici je perfektní zázemí, otevřený bufet a převlékárna. Toalety a sprchy jsou samozřejmost. Ve startovém je zahrnuto občestvení, tedy teplé a studené nápoje po doběhu, domácí buchty, domácí slané pečivo, banány a další drobnosti. Dobroty pečou Pavla Adámková a Jaroslava Sedláčková z Příchovic. Vítězové se mohou těšit na sušené maso z Tymákova, které vyrábí od loňska Pavel Halla. Taky lahůdka, jinak bychom ho nevybrali.).  Když už jsme u cen, tak tradiční balíčky pro první tři v každé kategorii připravuje Libuše Živná, taková přeštická "bába kořenářka".)  Ti nejlepší se pak mohou těšit na knihu Můj dlouhý běh od Dana Orálka, samozřejmě s podpisem.  

 

 

 

Registrace na Přeštickou desítku spuštěná

Jakub Brynda na web

Tradičně poslední dubnovou sobotu pořádáme luční kros v meandrech Úhlavy Přeštickou desítku.Tentokrát to vychází na 28. dubna, závod startuje 10.30.  Stejně jako vloni se i letos běží kromě desítky i Fitness běh na 5 kilometrů a zkrátka nepřijdou ani děti. Dětské běhy máme opět v mnoha kategoriích. Hlavní závod je vedený travnatým terénem podél Úhlavy, běžci překonávají čtyři můstky za řeku a čtyři můstky zpátky. Vloni krásně zapršelo, takže si to užili i bahňáci. Start i cíl je v loděnici, kde je kromě bufetu i toaleta, sprchy, šatna, úschovna a zkrátka všechno, co běžci potřebují. Startovné 100 korun online, na místě 150 a ceny berou první tři ve všech kategoriích.  Všechny detaily najdete v propozicích.

Těšíme se na viděnou. Běžecký klub Přeštice.

(na snímku Jakub Brynda, Skočice)

 

 

 

Lesní kros - výsledky a fotky

noha zablácená

Díky všem běžcům za skvělou atmosféru!  

Výsledky jsou již zpracovány a k nahlédnutí zde nebo v hlavním menu.

Další fotky jsou na FCB, kam můžete přidávat i vlastní - https://www.facebook.com/behprestice/    

zde oficiální fotografie MIlana Janocha:

 

 

 

Lesní kros - Přeštická osmička

na web

Poněkud drsnější kros než jarní Přeštická desítka jsme si přichystali na podzim 28. října. Tentokrát povedeme závod Obecním lesem kolem vrchu Střížov východně od Přeštic. Trasa začíná u Střelnice tříkilometrovým stoupáním, které zpestřuje na prvním kilometru Pahorek (vzpomínka na stejnojmenný film není od věci.) a na třetím kilometru Prasečí výběh. Tudy je třeba vyhnat tělo na nejvyšší bod závodu, seběhnout dolů, udělat kolečko a Prasečí výběh si zopakovat. Už budete vědět, do čeho jdete a co si můžete zamilovat. Pak už následuje mírné tříkilometrové klesání, kde můžete nabrat zdrcující rychlost a ve finiši vběhnout do technického úseku, který využívají místní bikeři. Jsou to serpentýny maximálně metr široké, zkrátka single track jak vyšitý. A to už jste v cíli, čeká na vás občerstvení a teplo bufetu.

Převýšení jsme naměřili 220 metrů. Terén tvoří tráva, hlína, listí, kamení.

 

Skvělá série fotografií od Lyndy Phan

Ota na desítce přeštické

Téměř profilovka každého běžce. Tady se najde každý. Díky Lyndě, která tentokrát neběžela, ale zuřivě a s nadšením snímala.

Na snímku přeštický vytrvalec Ota Kučera, vítěz kategorie 60 plus.

https://www.zonerama.com/LyndaPhan/Album/2982860

 

 

  

 

 

Další várka fotografií od Karla Beneše

Presticka desitka 2017 084

 

 Díky moc Karlovi, nezištnému fotografovi, kterého jeho koníček náramně baví a je to vidět.

 http://archetto.rajce.idnes.cz/Prestice_-_Presticka_10_-_2017/

  

 

Fotografie z Přeštické desítky

na web

Vynikající parta běžců na Přeštické desítce ! Díky všem! 

https://www.facebook.com/pg/janochinfocz/photos/?tab=album&album_id=1641810909192555     

Počasí podle Norů na Přeštické desítce - paráda

Lørdag, 29.04.2017
TidVarselTemp.NedbørVind
kl 0–6 Lettskyet 0 mm Svak vind, 2 m/s fra vest-sørvestSvak vind, 2 m/s fra vest-sørvest
kl 6–12 Delvis skyet 0 mm Svak vind, 3 m/s fra sørvestSvak vind, 3 m/s fra sørvest
kl 12–18 Delvis skyet 0 mm Lett bris, 4 m/s fra vest-sørvestLett bris, 4 m/s fra vest-sørvest
kl 18–24 Delvis skyet 11° 0 mm Lett bris, 4 m/s fra vest-nordvestLett bris, 4 m/s fra vest-nordvest

Kdo si nevěří na Přeštickou desítku?

mapy P5

Kdo se nestihl včas připravit anebo si ještě netroufá na hlavní závod "Přeštická desítka", který bude odstartován příští sobotu 29. dubna 2017, má ještě šanci zkusit uběhnout v letošní premiéře trať nazvanou "Fit běh 5km". Část trati a doba startu je stejná pro oba závody, ale "Fit běh 5km" (familiárně přezdívaný Přeštická pětka) je opravdu nenáročná záležitost, která dá účastníkům pocítit tu správnou atmosféru oficiálního závodu a možnost porovnat vlastní kondici a výdrž s ostatními nadšenci pro běh. A o to hlavně jde - nesedět doma a zkusit se jen tak proběhnout na čerstvém vzduchu v okolí řeky Úhlavy. Prostě být FIT a třeba i vyhrát nějakou tu cenu...

 

Lesní kros - Přeštická osmička

na web

 

Poněkud drsnější kros než jarní Přeštická desítka jsme si přichystali na podzim 28. října. Tentokrát povedeme závod Obecním lesem kolem vrchu Střížov východně od Přeštic. Trasa začíná u Střelnice tříkilometrovým stoupáním, které zpestřuje na prvním kilometru Pahorek (vzpomínka na stejnojmenný film není od věci.) a na třetím kilometru Prasečí výběh. Tudy je třeba vyhnat tělo na nejvyšší bod závodu, seběhnout dolů, udělat kolečko a Prasečí výběh si zopakovat. Už budete vědět, do čeho jdete a co si můžete zamilovat. Pak už následuje mírné tříkilometrové klesání, kde můžete nabrat zdrcující rychlost a ve finiši vběhnout do technického úseku, který využívají místní bikeři. Jsou to serpentýny maximálně metr široké, zkrátka single track jak vyšitý. A to už jste v cíli, čeká na vás občerstvení a teplo bufetu.

Převýšení jsme naměřili 220 metrů. Terén tvoří tráva, hlína, listí, kamení.

 

Jak vidí děti trasu Přeštické desítky

Chtějí Perglerovi urvat všechny vavříny?

IMG 0442 res

Na Přeštickou desítku se připravuje kde kdo. Ovšem rodinný kvartet Perglerů to bere hodně vážně. Formu testovala na Klatovské desítce (11.3.) pouze polovina rodiny, ovšem hned z toho bylo zlato pro třináctiletého Honzu na trati 4,5 kilometrů, kterou vyhrál s obrovským náskokem a bronz na stejné trati pro jeho matku a přeštickou zubařku Evu. Ta běžela tak rychle, že ji rozhodčí přehlédli a při vyhlášení vítězů zůstala mimo bednu. Ovšem to by nebyla Eva, kdyby si to nechala líbit a tak si v tom museli pořadatelé udělat pořádek. Otec Ivan ani mladší syn neběželi, to ale byla chyba. Ivan by ve své kategorii rozbil bank jako nic. Nechme se překvapit, co provedou na Přeštické desítce. Trochu se obáváme, že pro Jana Perglera budeme muset vytvořit zvláštní kategorii, protože svými výkony patří mezi vrstevníky k republikové špičce. Těch 4,5 kilometrů běžel za 15.59.   

Dalším borcem na trati, který testoval formu před Přeštickou desítkou je skočický běžec Jakub Brynda. Klatovskou desítku chtěl dát pod čtyřicet minut a povedlo se mu to v čase 39:34. To není na začátku sezóny špatné a když přitlačí v tréninku a bude mít svůj den, mohl by se přiblížit nebo možná i pokořit traťový rekord Přeštické desítky z loňského roku 39:01.  Mezi námi, Jakube neflákej se.)  Dost ale čísel a honění výkonů. Přeštická desítka je především běh pro zábavu a proto jsme také letos zařadili i pětikilometrovou trať. Sledujte náš web, podrobnosti brzy přibudou.

 

 

Učitel Rajčok si brousí zuby na Přeštickou desítku

IMG 0426 res

 Motivaci jako řemen má zřejmě Jan Rajčok, učitel, otužilec a nastávající otec. Poprvé v životě se zúčastnil triatlonu a hned vyhrál a to téměř stylem start-cíl. Z pět stupňů Celsia studené Úhlavy vyplaval jako třetí s drobnou ztrátou na prvního Petra Spálenku i druhou  Kateřinu. Ani se nepřevlékal v teplé místnosti příchovického Ostrova, jen otřel tělo a hned skočil v kraťasech na kolo. V nich pak nejen dojel, ale i doběhl do cíle. 100 metrů v Úhlavě, 10 kilometrů na kole a 4,5 kilometrů po svých zdolal těsně přes hodinu. Jen těch dvacet vteřinek mu chybělo. V cíli ho hned objemula žena Ivanka (na snímku), která již za pár týdnů porodí dalšího otužilce. Z přeštických borců uspěl na třetím místě Jindra Hanzlík, následovaný pořadatelem závodu Jardou Matasem. Jeho přítelkyně Kateřina pak jako jediná přihlášená žena neměla ve svojí kategorii konkurenci. 1.ročník triatlonu nazvaný Ostrov trio otužík neohrozila ani povodeň, ani deštivé počasí a tak není pochyb, že tu nenápadně vzniká nová tradice. V podobném duchu a nenápadně začínal Roupovský triatlon, dnes je z něj respektovaný závod, kam přijíždějí stovky závodníků. Zázemí pro 1.ročník Triatlonu Ostrov trio otužík poskytla spolumajitelka příchovického ostrova Pavla Bečvářová, které letos ještě nezávodila, ale kdo ví, třeba jí to chytne. Na domácí půdě trhají borci často rekordy.A co Jan Rajčok a jeho motivace?  Už vloni se vsadil s členy Běžeckého klubu Přeštice, že zaběhne Přeštickou desítku pod 45 minut. Začal tedy poctivě trénovat a my mu držíme palce. Na triatlonu mu narostlo sebevědomí. Už se sice těšíme, že vsazenou basu dvanáctky vypijí členové Běžeckého klubu Přeštice, ale to nevadí. Pan učitel napít dostane. Důležité je to zkusit. Přidá se ještě někdo a pokusí se porazit pana učitele?

 

 

Ďábelský triatlon - Ostrovtriotužík 2017

K ostrovu

Otužilec, biker a běžec Jarda Matas posílá pozvánku na ďábelský závod.  Běh, kolo a plavba v chladné Úhlavě na Ostrově u Příchovic. Triatlon jak vyšitý.

V sobotu 11.3.2017 se koná 1.ročník Ostrovtriotužíka v Příchovicích na Ostrově cca 3km od Přeštic. Sraz ve 12.00 hodin. Proběhne registrace závodníků, příprava depa a zázemí a přesně ve 14.00h odstartujeme společným startem na jezu.  Bude následovat 50 metrů proti proudu na rozvodí řeky - cíp ostrova, kam doplaveme na bojku a zpět k jezu na výlez do depa. Převlečení v depu, 10km na kole dle mapky po lučních cestách a po vrácení se na Ostrov se proběhnem po okruhu 4km.Na plavání je možno použít jen neoprénové botičky, čepici a plavky. Jiné oblečení není povoleno.
Trať na kolo je pro MTB kolo případně Crossové, běh po lukách, kde může být lehce podmáčeno.
Čas bude měřen celkový za všechny disciplíny s mezičasy výlezu z vody, dojezdu kola a cíl.Závod bude zrušen jen při nepříznivých podmínkách v řece - velký proud, velké znečištění nebo povodeň.

Po závodě bude u ohně občerstvení - klobáska na ohni a teplý čaj pro všechny účastníky a následně si společně zhodnotíme
dojmy a pocity ze závodu.

 

 

Přeštická desítka opět na konci dubna

P10 vlacek resBěžecký závod pro nadšence všeho druhu se koná opět poslední dubnovou sobotu, tedy 29.4.2017. Tentokrát pořadatelé naplánovali i kratší Fit Běh na 5 kilometrů, aby se mohli po lukách kolem Úhlavy vyřádit všichni. Dětské běhy jsou samozřejmou součástí celého dopoledne v přeštické loděnici (KČT).

Loňský první ročník byl po všech stránkách velmi úspěšný, dorazila stovka běžců a tak chceme v nastoupeném kurzu pokračovat. Hlavní závod Přeštická desítka se poběží po stejné trase jako vloni v meandrech Úhlavy, po lukách kolem Příchovic, Lužan a Přeštic. Fit běh na 5 kilometrů protáhneme k Lužanům a zpátky. Děti budou běhat po značené trati v okolí loděnice. Tři vítěze ve všech mužských i ženských kategoriích čekají solidní ceny, děti se nemusejí bát, že by přišly zkrátka. Perníkové medaile a drobné dárky je neminou.
Přeštickou desítku pořádáme ve spolupráci s městem Přeštice, Příchovice, s vodáckým oddílem TJ Přeštice, cyklistickým oddílem COPR a Sborem dobrovolných hasičů Přeštice.
Detaily a registrace na www.behprestice.cz

Za běžecký klub Přeštice Petr Velkoborský a Oldřich Lukáš

Tvrdý závod na konci sezóny

Na Běžeckém večírku se přetřásalo leccos a také sobotní Pilsen Trail (12.listopadu). Vypadá to jako třešnička na dortu celé sezóny. Přeštičtí borci Míra Žítek a Dušan Petřík už se přihlásili na trasu dlouhou 48 kilometrů. Otakar Kučera usoudil, že mu stačí jen půlmaraton. I tam je převýšení 630 metrů. Závodí se kolem Volduch v lesním terénu.

Mapy zde: http://pilsentrail.cz/radec-maraton/trate/

Vábení lesní trati neodolal předseda Běžeckého klubu Přeštice Lubo Smatana a už se také přihlásil.  Těší se na 48 kilometrů a převýšení 1350 metrů.

Podpůrný tým tvoří František Kukaň ze Skočic.

Držíme palce!

Běžecký večírek a horečka páteční noci

Vecirek BK Zavodni ovce Resized

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Tak dlouho připravoval Běžecký klub večírek, až se to nakonec stalo. V pátek večer 4. listopadu se Kulturní a komunitní centrum zaplnilo členy a příznivci Běžeckého klubu Přeštice, aby absolvovali vytrvalostní večírek. A tady je drobné resumé.

Jakmile spustila kapela Závodní ovce, která hraje funky a občas zarepuje, objevil se na parketu nenápadný tanečník a za chvíli už se svíjel jako derviš. Ano, byl to ON, Honza Š. Ještě před pár měsíci tělnatý strýc, dnes vyhublý mládenec, který si každý den dopřeje porci běhu a tak měl na páteční noc slušně natrénováno. Zdali v podobném tempu pokračoval i se svoji přítelkyní, kterou si v noci odvedl domů, nevíme. Až do Skočic nebylo ze sálu vidět. Za to byl vidět nejaktivnější přeštický běžec Ota Kučera, jak si podupává do rytmu a když kapela spustila I dont need a doctor od Raye Charlese, tak si dokonce i zanotoval. 
Jako každá slušná party, tak i Běžecký večírek přinesl řadu zajímavých situací, které si ale necháme pro sebe. Kdo tam byl, ten ví. Ostatní si musí jen domýšlet.) V každém případě můžeme potvrdit, že u největšího stolu seděl starosta Karel Naxera, který jako každý Karel v ten den, oslavil svátek. Všem Karlům blahopřejeme a připomínáme, že oslavíme i Roberta. Ten má svátek 29. dubna, což je den, kdy se koná Přeštická desítka. Kvůli ní Běžecký klub Přeštice vznikl a Běžecký večírek je logické pokračovaní.
Umíme totiž zorganizovat jak běh, tak i večírek a toho si jistě všiml každý, kdo se díval pod prsty mládencům za barem. Pánové Baumrukr a Kroupa, které zezadu jistil Bruno, se ukázali jako skvělí barmani a manželky by to měli ocenit. 
V noci se objevila na večírku i ředitelka KKC Martina Míšková oděná v černé róbě, která si odskočila z prodloužené lekce tanečních v Sokolovně. Tímto děkujeme za poskytnuté prostory, které se svou velikostí a zázemím ukázali pro Běžecký večírek jako ideální.
A když už jsme u módy, za nejzdobnějšího tanečníka vyhlašujeme Oldu. V ležérním saku zářil, o kravatě nemluvě.
Závěr večera obstaral DJ, který si hodně vytrpěl. Každý chtěl zahrát něco jiného a tak byl neustále obklopen rozdivočelými účastníky Běžeckého večírku.
Prohlašujeme, že po druhé hodině ranní jsme zhasli, zamkli a zmizeli ve tmě.

Pojďte s námi slavit

pozvanka var4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Šlo o vteřiny. Fair play na Přeštické desítce.

Fair Play bci res

Nestarali se o svůj čas, zastavili na sedmém kilometru a pomáhali bezvládnému běžci. Ten padl na trati a ztratil na několik minut vědomí. Skupina závodníků Magdalena Dobišová, Dominik Dobiš, Jindřich Hanzlík a Vladislav Flaks neváhala, přivolala Rychlou záchrannou službu, oživovala bezvládného a počkala na příjezd lékaře. Sanitka muže odvezla a v neděli se už ohlásil organizátorům Přeštické desítky s tím, že je v pořádku.
Téměř patnáctiminutovou ztrátu Magdalena Dobišová, Dominik Dobiš, Jindřich Hanzlík a Vladislav Flaks nemohli dohnat a do cíle doběhli společně ve stejném čase jako poslední.
Běžecký klub Přeštice děkuje běžcům za záchranu života a ukázkový fair play přístup. „Rádi bychom tyto běžce alespoň symbolicky odměnili a tak nabízíme bezplatnou registraci na příští ročník Přeštické desítky. Věříme, že neodmítnou,“ uzavírá ředitel závodu Ľubomír Smatana.

Za pomoc děkujeme i Karlu Naxerovi ml., který poskytl vodu a dobrovolníkům na trati Danu Ježkovi a Františku Kukaňovi.

Běžecký klub Přeštice

Vydařená Přeštická desítka

presticka 10 cap

Děkujeme všem bežcům, divákům a jednomu čápovi, kteří pomohli vytvořit skvělou atmosféru pro luční kros údolím Úhlavy.
Kompletní výsledková listina je k nahlédnutí v menu Výsledky a skvělé fotografie budou taktéž brzy k dispozici.
Těšíme se na běhanou příští rok.

 

Běžecký klub Přeštice

 

Startovní horečka a předletová příprava

rakosi 20160130

Oranžová je barva Přeštické desítky. Oranžové šipky v trávě, hlíně, písku a na asfaltu a oranžové praporky ukazují cestu. Vyvěsíme i kanadskou vlajku. Jinou větší nemáme a je také pěkně barevná.
Kilometry označují kilometrovníky.
Na trase stojí pořadatelé a navigují případné bludičky.
Za posledním běžcem jede cyklista. Sbírá cedulky, nikoliv běžce.
V cíli stojí sanitka s kyslíkem.
V cíli čekají na dospělé účastníky Přeštické desítky špagety s boloňskou omáčkou z restaurace Dirty Harry burger.
Sprchy jsou oddělené pro ženy a muže.
Vyhlášení vítězů v pravé poledne.
Ceny hodnotné a zajímavé.

Parkoviště na náměstí je bohužel uzavřeno kvůli dřevorubecké show, parkujte v přilehlých ulicích. Také nad kostelem. Loděnice je tři minuty pěšky téměř odkudkoliv z přilehlých ulic k náměstí.

Děti dostanou také číslo. A perníkové medaile. A balonky, bonbony … a vítězové hlavolamy. A nejlepší v každé kategorii vstupenky do ZOO.

Populární bloggerka na Přeštické desítce

Autorka dvou úspěšných knih o tom, co to s vámi udělá, když začnete běhat v padesáti. To je ve zkratce Zuzana Součková ze Stříbra, která opravdu začala běhat těsně před padesátkou, díky psaní blogů se dostala na půlmaraton do amerického San Franciska a dneska pro ni není problém utíkat desítky kilometrů po lese.
Zuzka Součková na Přeštické desítce svoji knihu i představí, zájemcům podepíše a po závodě ráda i se všemi poklábosí. Její příběh sám o sobě je velmi inspirující, a jestli si někdo myslí, že v padesáti je na všechno pozdě, běžkyně ze Stříbra vás přesvědčí o opaku. Například na fotografii je při šíleném vytrvalostním závodě Františkolázeňská 24hodinovka, uběhla při něm 77 koleček, což je 88,55 kilometrů!!!
Zuzku doprovodí Honza, který začínal jako manžel a otec dvou dcer a jednoho syna. Pak se z něj stal trenér, který se Zuzkou objíždí všechny závody a autogramiády. Také často vystupuje (ne) dobrovolně v hlavní roli mnoha blogů a kapitol. Přeštickou desítku si jistě s radostí i zaběhne.

 

Jak to bude s dětskými běhy

bezci budouci resized

Zvídavé matky se ptají, kolik kilometrů poběží malé děti. Máme pro ně dobré zprávy. Malé ani větší děti žádné kilometry běhat nebudou. Trať pro děti vytyčíme v blízkosti loděnice, aby byly stále na dohled a na dokřik. Vzdálenost odstupňujeme podle věku dětí. Nejkratší trasa pro nejmenší bude měřit méně než dvě stě metrů, delší dvojnásobek a nejdelší trojnásobek. Jestliže se přihlásí dostatek dospívajících v téměř pubertálním věku, vytvoříme operativně delší trasu, aby je přešly roupy.
Rodiče se tedy nemusejí obávat, že by jim děti zmizely za obzorem nebo ohybem řeky. Poběží po trávě okruh značený červenobílou páskou. V cíli je odchytají pořadatelé a pověsí jim na krk perníkovou medaili. První tři v každé kategorii získají věcné odměny. Všichni ostatní i něco na zub.
Dívky a chlapci jsou hodnoceni v rozdílných kategoriích. Takže se chlapci nebudou mít šanci vytahovat.
Vítězové a vítězky se samozřejmě postaví na stupně vítězů.
Prosíme rodiče, aby děti nechali běžet a nepronásledovali je po trati. Oni se bez nás těch pár set metrů obejdou. Děkujeme a už se na vás těšíme.

Máme políčeno na traťového rekordmana

african small

Tento chlapík zřejmě vyhraje v sobotu 2.dubna pražský půlmaraton. Dá to pod hodinu. "Tak jsem mu řekl, jestli se nechce přihlásit na Přeštickou desítku. Mlčel, tak si to přebírám jako souhlas", říká předseda Běžeckého klubu Přeštice o  Abrahamu Cherobenevi. Nakonec přece jen utrousil: "luční kros jsem ještě neběžel, to v Keni nemáme." 

Začíná běžecká sezóna a stejně jako ptactvo se do Evropy vrací z Afriky keňští vytrvalci, aby si tu vydělali na živobytí pro sebe a své rodiny a také proslavili svou hornatou zem. Ze třitisícové nadmořské výšky dorazil do Česka i Abraham Cheroben se svými přáteli. Zúčastní se několika slavných závodů a tak věříme, že bude ozdobou Přeštické desítky. Jeho osobní rekord na půlmaraton (21,1 km) je 58:48. Když bude ve formě, tak dá Přeštickou desítku za necelých 28 minut. Nebudeme ho kazit penězi a tak v cíli dostane jako všichni běžci špagety s boloňskou omáčkou a sladký čaj. Tedy jestli nám neproběhne až na náměstí.

 

Mistr republiky proběhl trasu Přeštické desítky

ota kucera smallZa slunného Velikonočního odpoledne vyrazila z přeštické loděnice čtyřčlenná skupina běžců doprovázená jezdcem na bicyklu.  Naposledy se rozhodli změřit trasu Přeštické desítky a zkontrolovat neuralgické body, které bude potřeba zvlášť pečlivě vyznačit, aby závodníci nezbloudili. Členy Běžeckého klubu Přeštice zajímal především názor legendárního přeštického běžce, trojnásobného maratónského Mistra republiky ve veteránech Oty Kučery.

Ten se na konci lehkého tréninku jen usmál a lakonicky prohodil „pěkný luční kros.“

Trasa Přeštické desítky kopíruje Úhlavu z loděnice až do Příchovic, kde běžci postupně překonají čtyři můstky až na levý břeh řeky.  Dvě lávky vedou přes příchovický Ostrov, kde běžci poprvé nastoupají „výškové metry“.  Dohromady je jich na celé trase dvanáct. Běží se tedy takřka po rovině, o zpestření se postará terén, který je tvořen především hliněnými stezkami kolem řeky, které vyšlapali rybáři a vyjela vozidla správců pozemků a povodí. Polovinu závodu budou mít před sebou běžci výhled na největší mimopražský barokní kostel na českém území. 

Na trase závodu nejsou žádné špeky, snad jenom přeskok přes potok označíme nápisem Taxisův příkop.  Náročnější bude tří set metrový úsek přes louku plnou myších děr a drnů. Od Ostrova se poběží dvakrát kolem Lužan, tento úsek měří dva kilometry a patří k nejhezčím. Kdo bude mít sílu kochat se meandry a scenériemi, ten si přijde na své. Na Ostrově a přilehlé vodní elektrárně probíhají stále stavební práce a terénní úpravy, takže je možné, že v tomto úseku běžce prověří případný déšť. Mohla by to být pěkná blátivá prémie. Uvidíme.

V každém případě je trasa Přeštické desítky připravená, před závodem ji označíme oranžovými šipkami, oranžovými fábory, kilometrovníky a výstražnými cedulkami. Ty budou určeny také divákům a pěším, aby věděli a uvolnili místo běžcům.

Běhu zdar a lučnímu krosu zvláště.